Teroristul care a vrut să-l asasineze pe Donald Trump. Câteva întrebări

Teroristul care a vrut să îl asasineze pe Președintele Donald J. Trump este (acum mortul) Thomas Matthew Crooks, activist ANTIFA.
Ce este ANTIFA, întrebați?
ANTIFA este o organizație teroristă fascistă, adică de Extremă Stânga, ce pretinde că ar fi… anti-fascistă. Deși aplică 100% ideologia și metodele Fascismului.

ANTIFA Thomas Matthew Crooks a folosit o metodă tipic teroristă: infiltrarea în Partidul Republican pentru a ajunge la Președintele SUA, Donald Trump, și a-l ucide.
Nu că a fost greu: s-a înscris pe listele Partidului Republican drept membru și a putut intra la mitingul din Butler.
Cu o pușcă!

Acum, dincolo de evidenta implicare a unor oameni cu pregătire în organizarea atentatului, se pun câteva întrebări:

  • Cum de nu a fost verificat un cunoscut agent ANTIFA ca Thomas Matthew Crooks la înscrierea în Partidul Republican?
  • Cum de forțele de ordine l-au lăsat să intre cu o armă la un miting politic?
  • Cum de acoperișurile pe care s-au plimbat erau libere, când amplasarea forțelor de ordine pe acoperișurile din jurul unui asemenea miting este regulă elementară?
  • Cum de membrii forțelor de ordine nu l-au văzut (haida, de!) când s-a suit cu pușca în mână pe clădiri și când se plimba pe acoperișuri?
  • De ce atunci când a început să țipe la forțele de ordine acestea nu au acționat? Vorbim totuși despre un personaj scandalagiu și înarmat la un miting politic!
  • De ce lunetistul care l-a împușcat a așteptat să golească încărcătorul?

Ceea ce rămâne și este evident:

Politica de Stânga este o politică asasină. Totdeauna.

Cine are minte, pricepe. Cine nu, în zadar s-a născut.

Pr. dr. Mihai-Andrei Aldea

Să trecem Prutul. Ion Eremia despre Românii din Rusia

Românii din Moldova au dat națiunii noastre constelații de valori.
De la Ștefan cel Mare la Vasile Alecsandri, de la Mihai Eminescu la Ciprian Porumbescu, de la George Enescu la Teodor Burada, de la generațiile de martiri ai Credinței până la Tudor Vieru, de la Petru Ursache la eroii de pe Nistru din 1991-1992 (și după).
Desigur, fiecare valoare are locul și rostul său.
Boala modernă face măsurători și comparații diabolice, menite nu să înalțe, nu să zidească, ci să zgândăre tot ce este mai rău. Aici intrând și expresii precum „cel mai…”, „cea mai…”. Folosite pentru a stârni invidie și ură, nu pentru a lăuda sincer.
Creștinește, voi spune doar că printre valorile date de Moldova se numără și Ion Eremia. Profesor universitar doctor este o titulatură pe care d-sa o cinstește. Deși asemenea titulaturi sunt pentru mulți pierduți singura glorie adevărată pe care o vor avea vreodată, există și oameni pentru care asemenea titulaturi sunt prea puțin față de statura lor. Așa este Ion Eremia. Istoric specializat în Evul Mediu Românesc, a căutat și mărturisit adevărul. Unul dintre uriașele merite ale d-sale este exact căutarea adevărului. Spre deosebire de pierduții care caută o stearpă originalitate în închipuiri și minciuni. Ion Eremia a străbătut arhivele, căutând orice document privitor la Istoria Românilor. Și, cunoscător al limbii ruse, a găsit documente de o valoare extraordinară. Ceea ce dovedește iarăși câtă nevoie este să trecem Prutul, noi cei de la apus de el. Astfel găsim valori inestimabile ale Neamului Românesc, valori de cultură, istorie, știință, de morală și demnitate națională…

Aici punem la dispoziția publicului un cuvânt pe care Prof. univ. dr. Ion Eremia l-a susținut în 2016. Și care este privitor la un document esențial pentru Istoria Românilor din Rusia și pentru Istoria Moldovei.
Este un document care dovedește absolut limpede și desăvârșitMoldovenii secolului al XVIII-lea știau că sunt Români și, atenție!, că și conducerea Rusiei știa foarte bine că Moldoveni sunt Români.
Este un document esențial pentru a combate minciunile propagandei moldovenismului. Propagandă absurdă, însă cu mulți agenți și multe manifestări. De la manipulările clericilor rusofoni – precum pseudo-episcopul Marchel cu ciracii săi – până la postacii rusofoni ce reiau propaganda bolșevică pe rețelele de socializare. Toți aceștia pot vedea că Rusia imperială, înainte de Petru I cel Mare (în ticăloșie) nu doar că știa că Moldovenii sunt Români, dar nici nu se gândea să conteste asta! Și că înșiși Moldovenii se știu și se proclamă Români!
Totodată, documentul scos la lumină de Ioan Eremia este o palmă peste fața lașilor de astăzi. Lași care nu îndrăznesc să muncească și să lupte pentru Românii de peste hotare – preferă să uite de ei sau să îi ocărască. Lași care se umilesc în fața străinilor și se înfurie dacă nu faci la fel. Pentru toți aceștia documentul este o mare palmă peste față. Căci el arată o demnitate deplină a Românilor (Moldoveni) din Rusia. O demnitate pe care deocamdată doar visăm să o vedem la conducerile din cele două țări românești – Republica Moldova și România.

Textul prezentării d-lui Prof. univ. dr. Ion Eremia l-am găsit pe rețeaua Academia (academia.edu) și poate fi accesat cu un click dat aici.
Și pentru a ajuta la răspândirea lui, îl încarc și în format pdf; citiți și dați mai departe.

Pr. dr. Mihai-Andrei Aldea

Stânga mereu extremistă. Atentatul asupra lui Donald Trump

Am prevenit, repetat, că Stânga este totdeauna extremistă.
Cei mai mulți nu înțeleg acest lucru: Stânga îndoctrinează sistematic oamenii, de peste două secole; și îi minte că extremiștii și teroriștii sunt conservatorii, sunt cei care vor să își păstreze tradițiile și credința, să își cinstească străbunii, să aibă copii și să îi crească în aceleași valori.
Iar oamenii vor să fie orbi: Stânga este cea mai criminală mișcare din istoria lumii. În doar două secole Stânga a ucis mai mulți oameni decât orice altă mișcare din istorie.
Dar oamenii vor să nu vadă!
Și, ca urmare, crimele continuă.

Donald Trump s-a ridicat împotriva mlaștinii, cum bine a numit-o el.
Ca urmare, mlaștina s-a ridicat împotriva lui.
Acțiunile abuzive împotriva lui Donald Trump au fost nenumărate.
De la contestarea alegerilor prin care a ajuns Președintele SUA, până la nesfârșite șiruri de procese: cu procurori și judecători de extremă stânga.
Dar asta nu l-a oprit.

Și, după cum am prevenit în urmă cu un an și o lună, Stânga a trecut la încercarea de a-l asasina.

Este un moment istoric în lupta Americanilor pentru a rămâne liberi.
Iar în clipa de față sunt două țări cât de cât libere politic și religios în lume: Statele Unite ale Americii (acolo unde Democrații nu au puterea) și Georgia (Gruzia; din Caucaz). Ultima fiind pe lista de distrugere a Stângii.
Dacă susținătorii valorilor americane (adunați în spatele lui Donald Trump) câștigă, SUA mai are o șansă la libertate. Și România. Și multe alte țări.
Dacă Stânga va câștiga, va urma un întuneric teribil care va otrăvi întreaga lume. Și Stânga nu mai are răbdare!

Pe 13 Iulie 2024, pe scena din Butler, Pennsylvania, SUA, în mijlocul a mii de oameni veniți să îl asculte și să îl susțină.
Donald Trump a fost împușcat de mai multe ori. Primul glonț i-a „ras” urechea și, se pare, au mai fost trase încă șase gloanțe.
Printr-o minune, Președintele Donald Trump a scăpat cu viață.

Acest act extremist este o expresie a tot ceea ce este Partidul Democrat din SUA. Este o expresie a tot ce este Stânga: structuri criminale și înșelătoare, care îndeamnă constant la extremism, abuzuri și genocid. Care le practică și îi susțin pe cei care le practică, atâta vreme cât sunt „de-ai lor”.

Dar mai trebuie ținut minte ceva: curajul, prezența de spirit și demnitatea lui Donald J. Trump.
Dându-și seama că a fost rănit a reacționat ca un militar bine antrenat. S-a aplecat perfect spre a fi o țintă mai mică, ceea ce a făcut ca gloanțele ce au urmat să îl rateze.
Atenție! A reacționat înaintea agenților Serviciilor Secrete care ar fi trebuit să asigure siguranța mitingului!

Mai mult, în toate mișcările ce au urmat, a dovedit o tărie de caracter exemplară: a stat constant cu fața către dușmanul de Stânga, pregătit să moară ca un adevărat luptător.
Atunci când agenții încercau să îl apere și îl luau de pe scenă Donald Trump striga celor prezenți la miting: Luptă! Luptă! Luptă!
O atitudine eroică în fața morții. Demnă și vrednică de tot respectul.

Totuși, această întâmplare dramatică va fi folosită de Stânga împotriva lui Donald Trump și a libertății Americanilor.
Cu toate că Stânga a incitat explicit, direct și repetat la uciderea lui Donald Trump, vor da vina pe el și pe Conservatori în general.
Cu toate că Joke Biden, marioneta de la Președinția SUA, a spus că Donald Trump este în centrul țintei. Cu toate că Democrații au spus Trump trebuie oprit cu orice preț.
Cu toate că Democrații au cerut, acum o săptămână, înlăturarea pazei din jurul Președintelui Donald Trump.
Cu toate că emisiuni ale Democraților au propus inclusiv asasinarea lui Donald Trump.
Tot pe Donald Trump va da vina propaganda Stângii!

Dar va avea prea puțin efect!
Americanii iubesc eroii!
Iar Donald Trump a dovedit la Butler un eroism exemplar.
Zgomotul Stângii nu va putea opri uriașul val de susținere pentru Donald J. Trump.

Deci, vor face totul pentru a-l înlătura. Cu orice preț.
Dacă Americanii nu se trezesc.
Se vor trezi?
Putem doar să ne rugăm pentru asta.

Atacat, rănit, dar neînvins: lupta pentru America merge înainte!

Pr. dr. Mihai-Andrei Aldea

P.S. Fotografiile sunt preluate de pe canalul Telegram al lui Charlie Kirk. Mii de mulțumiri și mult succes în lupta pentru o Americă liberă!

P.P.S. Câteva articole pe aceeași temă:

Ce este statul paralel?

Statul paralel este structura din stat care face ocolind sau încălcând legea ceea ce statul face legal: TÂLHĂRIE și ÎNȘELĂCIUNE.

*

Totuși, de multe ori, „statul paralel” este doar gruparea ce a încălcat nu atât legile cât regulile tacite ale mafiei statale.

21 de rubini. Ce rămâne după atacuri

Alexandra Măceșanu a sunat de cinci ori la 112. A fost tratată cu dispreț, luată în râs, ba chiar batjocorită de lucrătorii acestui servici. Deși cei care au avut această atitudine sunt complici la chinurile și moartea fetei, au fost acoperiți de sistem.
Oare înțelegi, cititorule, răutatea demonică a scenei?
O fată speriată, care a fost deja violată de bestia care a răpit-o, sună să ceară ajutorul. Iar angajații cetățenilor, cei plătiți de părinții Alexandrei și de fiecare dintre noi, își bat joc de ea! Atât de perfect, încât dispare cu desăvârșire – fie aruncată în Dunăre, fie trecută peste Dunăre la structurile mafiote, amândouă pistele evidente fiind sistematic ocolite de autorități și presa afiliată statului.
Și, cu tot scandalul mediatic, până astăzi vinovații sunt necunoscuți și nepedepsiți, cu excepția monstrului aflat la vedere, care a avut grijă să nu vorbească despre complici și șefi.

De ce aduc aminte de acest „film” pe care toți vor să îl uite?
Vor să îl uite, în timp ce Alexandra Măceșanu putrezește în Dunăre sau în alte locuri, ori este încă torturată în cine știe ce bordel-pușcărie.
Aduc aminte de acest „film” pentru că este izvorât din aceeași corupție a fiecăruia. Din care vine și tragedia Alexandrei Măceșanu, și tragedia pe care Ciprian Mega a înfățișat-o și în 21 de rubini.
Și aici este adevărata durere: toți cei care urlă împotriva filmului s-au recunoscut în el, indiferent dacă au sinceritatea să o recunoască sau nu.

Am citit o mulțime de atacuri și cele câteva critici negative față de 21 de rubini.
Argumentele atacatorilor sau criticilor sunt de două feluri: politice și „de gust”.

Cele politice se pot mărgini la concepția comună Bolșevicilor, Naziștilor, Fasciștilor, Khmerilor Roșii sau oricăror alți extremiști de Stânga: „a spune că există greșeli sau lucruri rele în sistem/Partid este un act de sabotaj, o trădare, o slujire a dușmanului (poporului)”. Concepția este pe cât de abjectă, pe atât de prostească. Și are, după cum am mai amintit, un efect contrar: înmulțește răul interior până la prăbușire.
Această concepție pretinde că filmul 21 de rubini, pentru că oglindește corupția din România și influențele corupte venite din UE sau SUA ar fi, prin aceasta, „pro-rus” ori „filo-rus”. Și pe această concepție (repet, prezentă identic la Naziști, Fasciști, Bolșevici etc.) au loc felurite speculații, răstălmăciri, răsuciri care să îndreptățească acuzațiile.
Ceea ce întărește filmul 21 de rubini este exact faptul că asemenea acuzații vin de la pretinși iubitori ai Bisericii, ai lui Dumnezeu, ai libertății, ai adevărului… Același limbaj al minciunii ca în film, de la dulcegăria perversă a „Părintelui Porumbacu” la acuzațiile furioase ale „Părintelui Desagă”. Și dau exemple aceste personaje tocmai pentru că mulți dintre atacatorii furibunzi, orbi și îndârjiți, sunt siguri că sunt ai Bisericii. Și sunt siguri că o apără apărându-i „dreptul la corupție”. Desigur, Dumnezeu spune altceva, dar oare nu știu oamenii mai bine decât Dumnezeu de la cădere și până astăzi?
Sub un pretext sau altul, sub o răstălmăcire sau alta, totul se întoarce, iar și iar, la aceeași idee: „cine arată că există greșeli sau răutăți în sistem este dușman, trădător, vândut”.
Tragi-comic este că unii dintre „marii moraliști” au căutat (și găsit) cele mai fățarnice scuze pentru faptul că Iuliu Maniu a fost agent străin, inclusiv atunci când era în poziții decisive în stat. Dar acum, dintr-o dată, se revarsă din ei spume „patriotice” pentru că filmul „ar putea fi interpretat într-o cheie anti-românească”. Ce să vezi! Mai rămâne să îi vedem – și, deși m-ar durea pentru ei, nu m-ar mira – că Îl atacă pe Dumnezeu pentru că unii au interpretat Evangheliile, Legea Iubirii, ca argument pentru arderi pe rug.

Sunt și criticile furibunde pe motiv că „mie nu mi-a plăcut”.
Avem în ele o tragică absolutizare a gustului personal. Tragică, pentru că face parte din înclinațiile totalitariste și susține totalitarismul.
Strămoșii Romani spuneau de gustibus et coloribus non est disputandum. Adică despre gusturi și culori nu se dispută (nu se fac dispute).
Dacă spune cineva
„Mie filmul mi s-a părut haotic”,
e zadarnic să îl contrazic doar pentru că mie mi s-a părut foarte clar.
Dacă cineva spune
„Mie filmul mi s-a părut de neînțeles”
aș greși teribil dacă aș avea replica
„Mie mi s-a părut ușor de înțeles”.
Fiecare două asemenea poziții sunt personale și, implicit, subiective.
Pentru unii picturile sau desenele lui Picasso sunt minunate; mie mi se par prostești. Dar nu am stat niciodată să conving pe cineva că ar fi prostești operele lui Picasso: fiecare cu gusturile lui. Ție îți plac? Mă bucur pentru tine! Mie nu, și nu văd pentru ce aș încerca să îți impun gustul meu, sau tu să mi-l impui pe al tău.
Există, desigur, unele criterii absolute: cele care țin de Învățătura lui Dumnezeu.
Doar că „mie îmi place” sau „mie nu îmi place” nu țin, în asemenea cazuri, de Învățătura lui Dumnezeu,
Ca să dau alt exemplu – pentru cei care nu-l pot digera pe Picasso –, există oameni care iubesc bujorii, dar am întâlnit oameni cărora li se par urâți. Puțini, sau mai puțini, dar sunt. Ar fi absolut absurd să încerc să conving pe cineva căruia nu îi plac bujorii că ar trebui să-i iubească. Eventual la fel ca pe mușcatele cu care și-a umplut ferestrele.
Chiar dacă cei mai mulți oameni plac sau iubesc bujorii, este de înțeles că alții au alte gusturi.

Ca urmare, criticile furibunde și absolutizatoare construite pe ideea „mie nu mi-a plăcut” sau „mi s-a părut de neînțeles” au valoare de promovare a totalitarismului.
Mai ales când în loc de „mie nu mi-a plăcut” sau „mie mi s-a părut de neînțeles” se pretinde că „filmul este urât”, „filmul este de neînțeles”. Căci este o arogantă transformare a părerilor sau gusturilor personale în adevăruri absolute.

Și mai extremistă este insultarea celor de altă părere.
Ca cei care au spus „doar perverșilor le poate plăcea” sau „doar nebunii găsesc aici o logică”.
În revers ar fi cei care ar spune „nu-ți place pentru că nu ai gust” ori „ți se pare haotic pentru că ești prea prost ca să îi înțelegi logica”.

Din fericire pentru 21 de rubini, sau pentru conștiința noastră, nu am găsit încă, între oamenii care îl apreciază, niciun entuziasm deșănțat, nicio înfierare a celor de altă părere.
Am găsit, da, unele critici aspre ale atacurilor deșănțate împotriva filmului. Puține, de altfel, în tonul general al celor care îl apreciază. Și de înțeles în fața violenței de limbaj care a ajuns deja la nivelul patologiei bolșevic-naziste.
Căci, trist dar real, printre cei care nu plac 21 de rubini uriașa majoritate a reacțiilor și materialelor sunt violente, absolutiste, pline de acuzații foarte grave aruncate cu fanatism.
Deosebirea de atitudine este uriașă.
Iar dacă cineva crede că spune multe deosebirea de atitudine între liniștea susținătorilor filmului și spumegările furioase ale denigratorilor, poate că are dreptate.

Dar ce rămâne după atâtea atacuri?
Ce a rămas și după atacurile asupra altor mari filme din istorie: un film mare, un reper cinematografic.
Un film care, ca realizare, a știut să mizeze pe talentul actoricesc al interpreților, talent valorificat la un nivel rar întâlnit.
În scena întâlnirii dintre părinții lui George și Părintele Porumbacu, de pildă, bogăția exprimării gestuale a celor trei actori este superbă și prețioasă inclusiv prin raritate. Dacă aș fi actor, aș regreta teribil pierderea unei asemenea ocazii. Un film în care jocul actorilor să fie mereu în prim-plan, să fie cheia filmului, este mai mult decât valoros pentru fiecare dintre cei care joacă.
Filmul 21 de rubini este prețios prin, paradoxal, inocență. Pe rând, George, Părintele Alexie și Nina, sora lui George, se dovedesc a fi inocenți. Păcătoși inocenți, dacă vreți, căci nu sunt lipsiți de propriile păcate. Dar acestea sunt mai mult slăbiciuni decât păcate în sensul propriu.

Părintele Alexie rămâne fără glas în fața răutății lumii. Nu știe să-i răspundă și se retrage în cuvântul Mântuitorului Împărăția Mea nu-i din lumea aceasta. În ce măsură este acesta un răspuns adevărat pentru cineva care nu este călugăr? E o întrebare pe care o pune 21 de rubini și care merită răspuns așezat în Învățătura Domnului.
În fața „inițierilor vieții” George pierde partida, repetat. Chiar și după ce se izbește de implicarea în corupție a părinților săi, de implicare în corupție a celor care trebuie să fie stâlpii moralei creștine, tot nu înțelege. Nu își înțelege propriile păcate, nu înțelege răutatea lumii. Este o inocență, da, însă este o inocență nevinovată? Oare avem voie să fim atât de orbi?
În fața „inițierilor sociale” înclinația spre compromis a Ninei – de la petrecerea în pijama, de pildă, când alege să ignore corupția celor din jur – se izbește de lucruri peste care nu poate să treacă. De aici îi vine și căderea, căci ea a vrut să intre într-o lume în care corupția este criteriu de admitere. Și din această cădere îi vine și ridicarea. Căci coborând din lumea strălucirilor de neon, ajunge în lumea în care strălucește casnica și mama supremă, paradigmatică: Fecioara Maria, Maica Domnului. Și apare întrebarea: care dintre femei are o carieră mai reușită, cea care își jertfește dragostea și copiii pentru funcții, titluri, bani, sau cea care își jertfește starea socială pentru dragoste, copil, adevăr? Discret, dar hotărât, filmul 21 de rubini oferă un răspuns. Pentru cine poate să rabde adevărul.

Poate văd prea departe, doar Părintele Ciprian Mega poate lămuri asta, dar în scena finală a filmului am văzut și o oglindire a începutului din Jurnalul fericirii, a acelor rețete ale libertății găsite de Părintele Nicolae Steinhardt.

Și acestea sunt o parte din cele care rămân.
Așa cum rămâne filmul 21 de rubini.
Și rămâne rușinea celor care au folosit filmul ca pretext pentru a-și revărsa răutatea – desigur, sub masca fățarnică a inchizitorilor de altădată, care torturau și ucideau în numele „curățării societății”, practică dusă mai departe de fanaticii Islamului, de Bolșevici, Naziști, Fasciști și alții asemenea.
Văzând purtarea acestora sunt sigur că, dacă împrejurările le-ar fi permis, ar fi torturat și ucis și pe cei care au făcut 21 de rubini, și pe toți care ne-am folosit de acest film.
De aceea acest film rămâne.
Pentru că este adevărat: chipurile răutății din film sunt ale tuturor celor care nu Îl au pe Dumnezeu ca Dumnezeul lor, care nu Îl adoră, nu i se supun.

Îmi spunea un episcop zilele trecute, mirat și întristat de furia împotriva filmului:
„M-am recunoscut în fiecare dintre cei din film.”
Și i-am răspuns
„Și eu, și oricine se cercetează pe sine.”
Iar de aici înțeleg faptul că 21 de rubini a fost o cernere între cei care se cred bine așezați și nu se tem să cadă și aceia care Îl caută pe Dumnezeu cinstit, știind că sunt păcătoși și asumându-și asta.
Rămâne și asta.

Pr. dr. Mihai-Andrei Aldea

regăsirea în smerire
(re)întâlnirea între fosta carieristă și slăvita casnică aleasă de Dumnezeu să fie Maica Mântuitorului lumii